23 czerwca 2022

Podstawowe zasady, jak zadbać o zwierzę towarzyszące podczas upałów.

 

W trosce o dobro naszych pupili oraz w związku z rozpoczęciem okresu letniego i zbliżającymi się wysokimi temperaturami Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina podstawowe zasady opieki nad zwierzętami towarzyszącymi, kiedy na zewnątrz upał:

- Przede wszystkim należy dbać, by zapewnić naszym zwierzętom świeżą wodę;
- Nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie;
- Należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał;
- Możemy pomóc zwierzętom wystawiając chłodną wodę na podwórku. Skorzystają z niej bezdomne koty, czy psy, ale też i ptaki.


UWAGA !!!

Jeśli zobaczysz wymęczone zwierzę, np. psa lub kota, zamknięte w rozgrzanym samochodzie, powinieneś jak najszybciej wezwać na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej lub Policji.

W skrajnych przypadkach jeśli wezwana pomoc długo nie pojawia się na miejscu zdarzenia, również samemu można wybić szybę w samochodzie, żeby uratować psa przed przegrzaniem i śmiercią*

* Art. 26 § 1. Kodeksu karnego stanowi, że „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

 

PAMIĘTAJ !!! **

Każde zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

**Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971110724/U/D19970724Lj.pdf

Więcej informacji uzyskać można w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii, lista PIW w województwie pomorskim: http://www.gdansk.wiw.gov.pl, zakładka JEDNOSTKI PODLEGŁE lub w zespole ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku pod nr telefonu tel. +48 58 300-39-38 i tel. +48 58 300-39-31.