23 grudnia 2020

Podróże ze zwierzętami towarzyszącymi – BREXIT

Podróże ze zwierzętami:
  • Podróże z Wielkiej Brytanii do UE
    Z uwagi na zakończenie aktualnie obowiązującego okresu przejściowego Wielka Brytania stanie się państwem trzecim (nienależącym do UE).
    Zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami UE Zjednoczone Królestwo (*bez Irlandii Północnej) będzie wymienione w części 2 załącznika II do rozporządzenia 577/2013.
    W przypadku niehandlowego przemieszczania w przypadku podróży ze zwierzętami z Wielkiej Brytanii do UE konieczne będzie: prawidłowe oznakowanie zwierzęcia, ważne szczepienie p/wściekliźnie oraz świadectwo zdrowia (przy każdorazowym wjeździe do UE).
    Zwierzęta, które wyjadą z UE na ważnym, należycie wypełnionym unijnym paszporcie, będą mogły powrócić do Unii na podstawie ww. dokumentu (pod warunkiem, ze szczepienie p/wściekliźnie wykonane przed opuszczeniem UE będzie nadal ważne).
    Paszport wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem umożliwiającym wjazd na teren UE. Niezbędne będzie świadectwo zdrowia.
    Ponadto zwierzęta domowe wwożone do UE będą musiały zostać przedstawione do kontroli w wyznaczonym punkcie wjazdu podróżnych;
    *W odniesieniu do Irlandii Północnej planowane jest utrzymane dotychczasowych zasad handlu wewnątrzunijnego oraz przemieszczania zwierząt domowych towarzyszących podróżnym, ale należy się spodziewać tymczasowych trudności związanych z uruchomieniem procedur kontrolnych na granicy Irlandia Północna, a Wielka Brytania.
  • Podróże z UE do Wielkiej Brytanii
    Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach rządowych zasady dotyczące sprowadzania psa, kota lub fretki do Wielkiej Brytanii, podobnie jak w okresie przejściowym, nie ulegną zmianie.
    Wymagane jest, aby zwierzęta towarzyszące przywożone do Wielkiej Brytanii:
    • były prawidłowo oznakowane;
    • posiadały ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
    • posiadły paszport UE;
    • psy przemieszczane do Wielkiej Brytanii muszą zostać poddane profilaktyce przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis
    Należy jednak pamiętać, że obowiązujące zasady mogą ulec zmianie, sugerujemy wobec tego na bieżąco sprawdzać informacje publikowane przez portale rządowe w UK.
Szczegółowe informacje dot. przemieszczania zwierząt domowych w następstwie BREXIT’u są dostępne na stronie GIW: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/brexit