English French German Italian Portuguese Russian Spanish

18 lipca 2018

Komunikat GLW o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń (ogniska nr 163-164)

 

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu sto sześćdziesiątego trzeciego i sto sześćdziesiątego czwartego ogniska ASF w Polsce, od dnia występowania w Polsce ASF, tj. od 17 lutego 2014 r.

Sto sześćdziesiąte trzecie ognisko ASF (pięćdziesiąte dziewiąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 13 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń, położonym w miejscowości Dawidy, w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto sześćdziesiąte czwarte ognisko ASF (sześćdziesiąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 13 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń, położonym w miejscowości Domaszewnica, w gminie Ulan Majorat, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Czytaj więcej >>