Komunikaty

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 21 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 20 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 19 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 18 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 16 i 17 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 13, 14 i 15 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 r.

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 11 i 12 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terenie powiatu kościerskiego dwudziestego trzeciego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich (H5N1).

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terenie powiatu kościerskiego dwudziestego trzeciego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich. (H5N1).

więcej
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 9 i 10 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2023 roku

więcej
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terenie woj. pomorskiego kolejnych trzech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich. (H5N1).

Ważne informacje dotyczące choroby ptaków: 1. Wykryto 1 ognisko grypy ptaków (H5N1) w powiecie kościerskim oraz 2 ogniska w powiecie bytowskim. Ogniska te wystąpiły u dzikich ptaków znalezionych na jeziorach Wdzydze, Wielkim i Sumińskim. 2. Ze względu na możliwość większej liczby przypadków śmierci wśród dzikiego ptactwa oraz ryzyko kontaktu z ptakami zarażonymi grypą H5N1, należy unikać dotykania martwych ptaków. Znalezione zwłoki należy zgłosić lokalnym lekarzom weterynarii lub innym służbom. Jeśli miało miejsce kontakt z dzikim ptactwem, należy zachować środki higieny, takie jak dokładne mycie rąk wodą i mydłem oraz używanie ogólnie dostępnych środków do dezynfekcji. 3. Hodowcy drobiu powinni zwracać szczególną uwagę na zapewnienie ochrony swojemu ptactwu. Należy trzymać ptaki w sposób, który uniemożliwia kontakt z dzikim ptactwem, a obsługę hodowli przeprowadzać zgodnie z zasadami higieny, nosząc specjalne odzieże przeznaczone tylko do użytku w gospodarstwie. 4. Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystąpił do Wojewody Pomorskiego o wprowadzenie nakazów i zakazów na terenie powiatów kościerskiego i bytowskiego. Ma to na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się choroby w drobiu. Przykładowe środki to zgłaszanie miejsc, gdzie przebywają wrażliwe gatunki ptaków, zgłaszanie objawów choroby drobiu oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych. 5. Wprowadza się zakazy w strefie dotkniętej zakażeniem, takie jak zakaz przemieszczania ptaków dzikich i produktów pochodzących od nich, zakaz wywożenia ściółki i nawozów naturalnych z gospodarstw hodowlanych drobiu, zakaz organizowania targów, wystaw i konkursów z udziałem drobiu oraz zakaz wypuszczania ptaków dla odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

więcej