English French German Italian Portuguese Russian Spanish

18 lutego 2014

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w ramach programu monitorowania afrykańskiego pomoru świń, który prowadzony jest w Polsce od 2013r., w okolicach wsi Grzybowszczyzna, gm. Szudziałowo, (woj. podlaskie) w odległości ok. 900 m od granicy z Białorusią, zidentyfikowano martwego dzika, w którego tkankach badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, wykryto materiał genetyczny wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zgodnie z procedurami, podjęto wszystkie działania mające na celu zwalczanie choroby oraz zapobieganie dalszemu jej szerzeniu się. Ponadto, o zaistniałej sytuacji poinformowano Komisję Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE). Szczegółowe informacje w powyższej sprawie zostaną przekazane podczas konferencji prasowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która odbędzie się w dniu 18 lutego 2014r. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

GŁÓWNY LEKARZ WETERYNARII
dr n. wet. Janusz Związek

 

ASF materiały szkoleniowe dla hodowców.

ASF materiały szkoleniowe dla lek.wet.