Inspekcja Weterynaryjna

Inspekcja Weterynaryjna

Tłumacz

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Reklama
Reklama
II Krajowa Konferencja - Podsumowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawadzki1   
środa, 18 maja 2011 12:38

01W dniach 6 i 7 maja 2011 roku odbyła się II Krajowa Konferencja, której głównym tematem była „ Ustawa o ochronie zwierząt w aspekcie pracy lekarza weterynarii”. Obrady toczyły się w Centrum Konferencyjnym Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Gdańsku-Oliwie. Organizatorami byli: Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Główny Lekarz Weterynarii dr Janusz Związek, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Prof. dr hab. Roman Kołacz i Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr Włodzimierz Przewoski- główny pomysłodawca i gospodarz spotkania. Dwudniowym wykładom i dyskusjom towarzyszyło nowe logo, przedstawiające odciśnięty ślad psiej łapy na ludzkiej dłoni, co w niezwykle prosty i ujmujący sposób przedstawia prawidłowe, a zarazem skomplikowane relacje pomiędzy światem ludzi i zwierząt. W Konferencji wzięło udział wielu wojewódzkich i powiatowych lekarzy weterynarii, inspektorów inspekcji weterynaryjnej, lekarzy wolnej praktyki, pracowników naukowych, przedstawicieli lokalnych samorządów i organizacji społecznych. Kaszubsko-Pomorską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną reprezentował prezes Andrzej Juchniewicz.

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii witając wszystkich zaproszonych gości i uczestników obrad nawiązał w swoim wystąpieniu  do szczególnego charakteru  zawodu lekarzy weterynarii i powołania, które towarzyszy im przez całe życie, decyduje o wyborze planów zawodowych uwzględniających dobrostan zwierząt. Wykład inauguracyjny wygłosił Główny Lekarz Weterynarii dr Janusz Związek mówiąc o „Ocenie dobrostanu zwierząt podczas transportu”. J.M. Prof. dr hab. Roman Kołacz wygłosił wykład o „ Postępie genetycznym w hodowli zwierząt i ich dobrostanie”.  Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Eugeniusz Ragiel przedstawił  „ Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce jako organizację pożytku publicznego”. Pan aspirant Jacek Piór- przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Pani prokurator Grażyna Kuszyńska- przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i Pani Sędzia SR Dorota Zabłudowska- przedstawiciel Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku w swoich wystąpieniach poruszyli tematy związane z  ochroną zwierząt z punktu widzenia organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Powiatowi Lekarze Weterynarii z Człuchowa, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa tj. Ryszard Sajnóg, Tomasz Ołtarzewski, Piotr Jeliński i Wojciech Trybowski referowali tematy oparte w  dużym stopniu o własne doświadczenie zawodowe. Wg kolejności; „ Dobrostan trzody chlewnej”, „Współpraca organów państwowych, samorządowych, i organizacji społecznych w celu zapewnienia właściwego dobrostanu zwierząt ogółem, a w szczególności zwierząt domowych”, „Aspekt społeczny funkcjonowania hodowli zwierząt futerkowych” i „Analiza przepisów prawnych dotyczących dobrostanu pod kątem praktycznego stosowania”. O  ochronie zwierząt z punktu widzenia przedstawicieli samorządów lokalnych mówił inż. Jarosław Wejer –Wójt Gminy Luzino w wystąpieniu pt. „ Samorządy a ustawa o ochronie zwierząt”. „ Problemy miasta Wejherowo w realizacji zadań związanych z ochroną zwierząt” przedstawił mgr inż. Piotr Bochiński – Wiceprezydent Wejherowa. Pani Magdalena Kołodziejczak – Wójt Gminy Pruszcz Gdański podzieliła się swoimi doświadczeniami w wystąpieniu „ Samorząd a dobrostan zwierząt” Pierwszy dzień obrad zakończył się interesującym wykładem dr .Mirosława Kalickiego z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeże w Gdańsku - Oliwie, który omówił „ Dylematy moralne współczesnego społeczeństwa związane z prawami zwierząt”.

W przerwie wykładów Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wręczył Statuetkę, Okolicznościową Monetę z Wizerunkiem Zwierząt i Odznakę 03 Członka TOZ prof. dr. hab. Romanowi Kołaczowi. Te same  Odznaki i Okolicznościowe Monety otrzymali z rąk Prezesa TOZ Główny Lekarz Weterynarii dr Janusz Związek i Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr Włodzimierz Przewoski. Prezes TOZ wręczając odznaczenia podkreślił, że są one wyróżnieniem osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do wzmożonej współpracy lekarzy weterynarii z TOZ-em i zabiegały o bezpieczeństwo, dobrostan i poszanowanie praw zwierząt. Biorący udział w Konferencji Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii dr Tadeusz Sarna został uhonorowany Nagrodą Chirona Pomorskiego, którą odebrał z rąk dr. Włodzimierza Przewoskiego w dowód uznania za trwałość i wytrwałość w 21 letnim sprawowaniu funkcji Dyrektora Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej oraz za istotny wkład w stworzenie nowego oblicza Inspekcji i prawa weterynaryjnego. Pierwszy dzień obrad zakończył się panelem dyskusyjnym, podczas którego starano się wyjaśniać wszystkie problemy i niedoskonałości prawa, które może ujemnie wpływać na zapewnienie dobrostanu zwierząt i bezpośrednich prawidłowych relacji pomiędzy ludźmi i zwierzętami. W godzinach wieczornych uczestnicy Konferencji udali się do uroczej restauracji „Zaścianek” na kolację i spotkanie integracyjne. Dwóch znanych showmanów polskiego świata artystycznego- Krzysztof Skiba i Paweł „Konjo” Konnak swoimi występami zachęcali nas do dobrej zabawy i pomogli w sprawnym przeprowadzeniu aukcji grafik na rzecz podopiecznych Domu Dziecka w Kościerzynie.

06Drugi dzień obrad rozpoczął się od spotkania i szerokiej dyskusji z Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr. Kazimierzem Plocke, który starał się przybliżyć zebranym możliwości i zamiary MRiRW w sprawach dotyczących nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, a także sytuacji płacowej w Służbie Weterynaryjnej. Konferencja zakończyła się po bardzo interesującym wykładzie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kwidzynie Józefa Świokło, który nakreślił aspekty „Współpracy Powiatowego Lekarza Weterynarii z Nadleśnictwami, Kołami Łowieckimi i samorządami terytorialnymi”.

Wszyscy uczestnicy dwudniowej Konferencji  podkreślali niezwykle udaną, ciekawą, przydatną tematykę obrad, która w dużym stopniu przyczyniła się do wyjaśnienia wielu problemów związanych z prawidłową oceną sytuacji i zdarzeń z udziałem zwierząt, a także wnosili potrzebę kontynuowania wszystkich działań przyczyniających się do poprawy ochrony zwierząt i ich praw.

 

Poprawiony: środa, 25 maja 2011 06:14
 
 
Joomla Templates at JoomlaShack