Inspekcja Weterynaryjna

Inspekcja Weterynaryjna

Tłumacz

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Reklama
Reklama
Oznakowanie jaj kurzych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawadzki1   
piątek, 08 kwietnia 2011 10:18
kurka

 

 

 

Jak wiadomo, jaja kurze, mimo iż tego samego gatunku mogą znacznie odróżniać się od siebie. Mogą to być różnice pod względem wielkości, wagi, gatunku, typu produkcji, chowu etc. Dlatego też na jajach kurzych (na jajach innego gatunku też stosuje się znakowanie, ale jaja kurze są najpopularniejsze dlatego też zajmiemy się oznakowaniem tego typu jaj) stosuje się odpowiednie oznakowanie.

Jaja kurze klasy A, czyli te przeznaczone do handlu detalicznego oznacza się na skorupce numerami wyróżniającymi w trzech grupach: kod systemu hodowli, kod państwa oraz oznaczenie zakładu. Kod systemu hodowli określa sposób produkcji jaj. Oznaczenie „0" oznacza, że jajo pochodzi z produkcji ekologicznej. Jeśli jajo pochodzi z chowu na wolnym wybiegu na jaju znajdzie się oznaczenie w postaci „1". Oznaczenie jako „2" oznacza, że jaja pochodzą z chowu ściółkowego, natomiast numer „3" oznacza jajko pochodzące z chowu klatkowego.

Kod państwa członkowskiego w Unii Europejskiej to skrótowe określenie nazwy państwa, w którym zarejestrowany jest dany zakład, na przykład PL etc. Kolejnymi oznaczeniami są oznaczenia zakładu, z którego dane jajko pochodzi. W skład takiego oznaczenia wchodzi dwucyfrowy kod województwa, kolejne dwie cyfry określają kod powiatu. Następne dwie cyfry oznaczają zakres działalności, natomiast ostatnie dwie określają kod firmy w danym powiecie.

jajoJaja są również oznakowywane w zależności od swojej wagi. Jaja bardzo duże, o wadze równej lub przekraczającej 73 gramy oznacza się symbolami XL. Jaja duże o wadze mieszczącej się w zakresie od 63 do 73 gram oznaczane są symbolem L. Jaja średnie o wadze od 53 do 63 gram posiadają oznaczenia w postaci dużej litery M, jaja o wadze poniżej 53 gram określa się jako małe i znakuje literą S.

Poprawiony: piątek, 14 października 2011 07:20
 
 
Joomla Templates: by JoomlaShack