03 października 2018

Zgłoszenie działalności/ gospodarstwa utrzymującego zwierzęta gospodarskie

Zgłoszenie działalności/ gospodarstwa utrzymującego zwierzęta gospodarskie

Zgodnie a art. 5 ust. 1 pkt 2), ust. 6 i art. 7 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podjęcie działalności nadzorowanej polegającej na utrzymywania zwierząt gospodarskich, w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt dozwolone jest po uprzednim zgłoszeniu, w formie pisemnej, zamiaru jej prowadzenia powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na przewidywane miejsce jej prowadzenia.

Wniosek taki powinien zawierać:

1) imię, nazwisko, numer PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli numer taki został nadany, siedzibę i adres podmiotu;

2) określenie rodzaju i zakresu działalności nadzorowanej, którą wnioskodawca zamierza prowadzić, z tym że w przypadku działalności nadzorowanej dotyczącej zwierząt akwakultury ze wskazaniem gatunku tych zwierząt;

3) określenie lokalizacji obiektów budowlanych i miejsc, w których ma być prowadzona działalność nadzorowana, oraz planowanego czasu jej prowadzenia.

Podmiot prowadzący działalność nadzorowaną, o której mowa powyżej ma obowiązek informować, w formie pisemnej, powiatowego lekarza weterynarii o zaprzestaniu prowadzenia określonego rodzaju działalności nadzorowanej, a także o każdej zmianie stanu prawnego lub faktycznego związanego z prowadzeniem tej działalności, w zakresie dotyczącym wymagań weterynaryjnych, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia takiego zdarzenia.

Ponadto, na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (BYDŁO, ŚWINIE, OWCE, KOZY)  jest obowiązany zgłosić kierownikowi biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa siedzibę stada nie później niż w dniu wprowadzenia pierwszego zwierzęcia gospodarskiego do siedziby stada. Zgłoszenie to dokonuje się w formie pisemnej na formularzu udostępnionym przez ARiMR albo elektronicznej, zgodnie z zapisami Ustawy.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 1) ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt prowadzenie działalności nadzorowanej bez zawiadomienia w wymaganym terminie o zamiarze jej rozpoczęcia do powiatowego lekarza weterynarii jest to wykroczenie  i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Dalej, zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 1) ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, kto będąc posiadaczem zwierzęcia gospodarskiego (bydło, świnie, owce, kozy) nie zgłaszanie kierownikowi biura ARiMR siedziby stada albo zgłasza z naruszeniem terminów określonych w przepisach, również podlega karze grzywny w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.