English French German Italian Portuguese Russian Spanish

28 lutego 2018

Spotkanie Pomorskiej IW, ARiMR oraz PODR dotyczące bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie

 

W siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku, w dniu 23 lutego 2018 roku   odbyło się spotkanie przedstawicieli Pomorskiej Inspekcji Weterynaryjnej, Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji zebrali się w związku z wejściem w życie w dniu 28 lutego br. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Tematem przewodnim spotkania była współpraca zainteresowanych instytucji, w celu optymalizacji akcji informacyjnej i doradczej dotyczącej bioasekuracji oraz działań mających na celu zapobieganie  szerzenia się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), poprzez  dotarcie do wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie na terenie naszego województwa.

Omówiono również obecną sytuację epizootyczną ASF na terenie kraju i największe zagrożenia związane z ASF, takie jak: dziki, nielegalna dystrybucja mięsa z dzików, migracja zarobkowa z krajów zza wschodniej granicy oraz turystyka.

Więcej informacji udziela:
Agnieszka Arendt
Rzecznik prasowy
Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
tel. (58) 300-39-62
a.arendt@gdansk.wiw.gov.pl